Žel-Rail

 

Podujatie s dvojročnou periodicitou sa konávalo v jesenných termínoch vo Vrútkach. Žiaľ, postupne sa z kalendára vytratilo. V roku 2013 sa v Brne konala výstava Eurotrans (8.-10. 10.) a Žel-Rail sa stal jej súčasťou. Dnes už pod názvom  Žel-Rail nájdeme na internete len čistú bielu stránku.

 

Žel-Rail Vrútky 2009

Železničná výstava s dvojročnou periodicitou sa uskutočnila vo Vrútkach 29.9. - 2.10. 2009. Išlo už o desiaty ročník. I keď areál improvizovaného výstaviska je pomerne skromný, napriek tomu tu bolo niekoľko zaujímavých expozícií. Osobne sa mi najviac páčila expozícia českej firmy Škoda Transportation. Okrem pekného stánku v samotnej hale s modelmi jej výrobkov vystavovala na voľnej ploche trojsystémový rušeň typu 109 E. Zaujala ma aj expozícia ŽSR a na voľnej ploche vystavujúca firma Compel Rail z Martina. Aj železničné vzdelávanie bolo dobre zastúpené - stredná škola, univerzita a ÚIVP ŽSR a musím povedať že ich stánky mali dobrú úroveň. Naopak bol som veľmi sklamaný spoločnou expozíciou médií. Hoci prvý dojem bol dobrý, model lesnej železničky zaujal, v čase mojej návštevy (1.10.2009) sa tu nacházalo iba júlové číslo časopisu Železničná revue a skladačka Sprievodca úzkorozchodnými železnicami Slovenska. O ostatných vystavujúcich tejto expozície ani chýru, ani slychu. 

Výstavy sa podľa katalógu zúčastnilo spolu 70 vystavovateľov zo Slovenska, Českej republiky, Nemecka, Rakúska a Švajčiarska. Výstavu dopĺňala konferencia Railinform, jazdy historických vlakov zo Žiliny do Vrútok, expozícia historických vozidiel vo Výhrevni Vrútky a fotosúťaž Fotorail. Fotografie boli vystavené v priestoroch veľmi pekného Výhrevňa pub-u na železničnej stanici a osobne ma najviac zaujali fotografie Beáty Želtvayovej.

 

Žel- Rail Vrútky 2011

Aj jedenásty ročník výstavy bol pre mňa zaujímavý. Na vonkajšom priestore boli nielen zmodernizované rušne 263  012-7 a 757 001-3 ale aj úplne nová súprava Push-Pull, Zaujali ma aj vystavené nákladné vozne z Tatravagńky Poprad a prototypy traťových strojov z CZ Loko. Aj v krytej expozícii bolo niekoľko zaujímavých expozícií, návštevníkov asi najviac zaujal stánok firmy Škoda Transportation. Mnohým návštevníkom chýbala účasť nových motorových jednotiek zo susedných ŽOS Vrútky, ktoré na výstave predstavili len osobný vozeň Bmpeer..