GP "Nostalgia v oblakoch pary", Zvolen

 
Konalo sa spolu 16 ročníkov tohoto podujatia, posledné v roku 2014. V roku 2015 sa podujatie z kalendárov vytratilo.
Podujatie bolo veľmi obľúbené a malo vysokú návštevnosť. Základom boli preteky parných rušňov, pričom jednotlivé disciplíny sa viac-menej opakovali ale v podaní rôznych rušňov. Každý rok sa k tomu pridružilo množstvo sprievodných akcií - výstava vozidiel v rušňovom depe, ukážky nových a zahraničných vozidiel, preteky motorových vozňov a rušňov, akcie pre deti, mažoretky a vystúpenia hudobných skupín a jazdy historických vlakov v okolí - napríklad do Banskej Bysrice na radvanský jarmok.
 
GP 2000 - Prvé fotografie pochádzajú ešte z kinofilmu. Tejto akcie som sa zúčastnil pre radosť mojich detí, nakoniec ma ale veľmi zaujala. Žiaľ v ďalších rokoch som sa podujatia nemohol zúčastniť - väčšinou z pracovných dôvodov - a tak do mojej ďalšej účasti uplynula dlhá pauza.
 

GP 2008 - Desiaty ročník podujatia sa konal za účasti rušňov z Českej republiky, Luxemburska, Maďarska, Poľska a zo Slovenska. Poliaci priviezli aj modernú súpravu tzv. "Pápežského" vlaku. Akciu dopĺňala výstava a fotenie historickej techniky v rušňovom depe, vystúpenie mažoretiek, hudobná skupina Ploštín Punk a množstvo ďalších drobností.

 

GP 2009 - Jedenásty ročník podujatia v roku 65. výročia SNP predviedol ozajstnú zaujímavosť - uážku bojov pancierového vlaku. V sobotu vo Zvolene, v nedeľu pri Starej Kremničke. V tomto roku pretekali veľké parné rušne, čo bolo tiež novinkou. Vystavená bola aj maďarská motorová jednotka Desiro. 

 

GP 2010 - V tomto roku sa počasie nevydarilo, ale početní návštevníci sa zišli aj tento rok. Predpoludním sa uskutočnili preteky motorových rušňov, medzinárodné preteky parných rušňov nasledovali poobede.Tradičné mažoretky doplnila skupina historického šermu.

 

GP 2011 - Tento ročník sa doobeda uskutočnili preteky historických motorových vozňov M131. Popoludní súťažili menšie parné rušne ako v predchádzajúcom roku a to z Čiech, Poľska, Maďarska, Rakúska a Slovenska. Poliaci opäť priviezli aj tzv. "Pápežský vlak".

 

GP 2012 - Uskutočnil sa ďalší ročník súťaže motorových vozňov. Pretekov parných rušňov sa zúčastnili rušne z Maďarska, Rakúska a Slovenska.