DETVA

 
V roku 2021 uplynulo už 150 rokov ako začali jazdiť vlaky na železnici prechádzajúcej cez Detvu. 
"Dokončený úsek Salgótarján – Fiľakovo – Lučenec bol odovzdaný do prevádzky 4.5.1871, do Zvolena sa začalo jazdiť o mesiac neskôr (18.6.1871)" , píše sa na stránkach ŽSR
 
Dňa 7.8. sa pri tejto príležitosti uskutočnili oslavy s jazdou historických vlakov zo Zvolena do Fiľakova a späť. Niekoľko fotografií s parným rušňom 475.196 na čele vlaku pridávame aj my. Ale rok 2021 je pre detviansku železničnú zastávku významný aj z iných dôvodov. Po rokoch sľubov sa konečne pribudol chodník od mosta cez riečku Slatina k zastávke. A nielen to. Železnice v októbri vykonali rozsiahlu rekonštrukciu priecestia. Navyše nateraz býva otvorená aj čakáreň pre cestujúcich.
 
A tak zdá sa, že detvianskej zastávke svitá na lepšie časy. A ona si to zaslúži. Vzhľadom na jej polohu pomerne ďaleko od centra Detvy je totiž hojne využívaná.
 
Prešiel rok, a presne v deň 151. výročia spustenia prevádzky, 18.6.2022 bol vypravený ďalší parný vlak zo Zvolena do Fiľakova a späť, nazvaný Novohradský expres. Tentokrát ťahaný parným rušňom 486.007 "Zelený Anton".
 
 
( O rekonštrukcii priecestia na stránkach mesta Detva: odkaz )